Kimber Eclipse Custom II 10mm 5in Stainless 1911
$1,563.99
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
You must be 21 years of age to purchase this item
The Kimber Eclipse Custom II is a stainless-steel 1911-style semi-automatic pistol chambered in 10mm with a 5-inch barrel and a brush-polished finish. It incorporates Custom Shop features such as 30 lines-per-inch front strap checkering and a premium aluminum match-grade trigger. The pistol is fitted with Meprolight tritium three-dot fixed sights for low-light visibility and comes with laminated gray/black double-diamond grips.
Key Specifications
- Chambered in 10mm.
- Barrel length is 5 inches.
- Overall length measures 8.7 inches.
- Empty weight is 38 oz..
- Frame material is stainless steel.
- Slide material is stainless steel with front serrations.
- Finish is brush-polished (flats).
- Sights are Meprolight Tritium 3-dot fixed night sights.
- Grips are laminated gray/black double diamond.
- Trigger is a premium aluminum, match-grade trigger with an approximate factory pull of 4.0–5.0 pounds.
Built with Custom Shop details and durable stainless construction, the Eclipse Custom II suits shooters who value precision machining and traditional 1911 ergonomics. Its 5-inch barrel and match-grade components make it appropriate for range-focused use and field applications where a robust, 10mm platform is desired.
Additional information
| upc | 669278321226 |
|---|---|
| Manufacturer | Kimber |
| Manufacturer Part Number | 3200122CA |
| Action | Single Action |
| ATF Type | PISTOL |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber/Gauge | 10mm |
| Capacity | 8 + 1 |
| Number of Magazines | 1 8 rd. |
| Package Height | 3.4 |
| Package Width | 10.0 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Shipping Weight | 4.15 |
| Sights | Meprolight Tritium 3-Dot NS |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Serrated |
| Units per Box | 1 |
You must be logged in to post a review.







![GLOCK 19 G19 Gen 3 Two Tone Cerakote *CA [Custom Build]](https://brassdepot.sfo3.cdn.digitaloceanspaces.com/wp-content/uploads/2025/03/19223216/IMG_4915-scaled-300x300.jpg)



Reviews
There are no reviews yet.