Custom Springfield Armory PX9123L 1911 Ronin EMP w/ Red dot + Cerakote
SKU:
706397937690-1
$1,495.00
2 in stock (can be backordered)
You must be 21 years of age to purchase this item
Milled slide/ Cerakote finish
Holosun 507K Green dot
Springfield Armory PX9123L 1911 Ronin EMP 9mm Luger 3" Barrel 9+1, Satin Aluminum Cerakote Beavertail Frame, Serrated Blued Carbon Steel Slide, Textured Wood Grip
Additional information
| Weight | 2.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 9 × 2.2 in |
| Action | SAO |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length | 3" |
| Capacity | 9+1 |
| Safety | Grip |
| Grips | Textured Wood |
| Sight Configuration | Fiber Optic Front/Tactical Rear |
| Slide Description | Serrated |
| upc | 706397937690 |
| brand | Springfield Armory |
| part_number | 141649 |
You must be logged in to post a review.








![GLOCK 19 G19 *CA [Limited Custom Build ] 08-2025](https://brassdepot.sfo3.cdn.digitaloceanspaces.com/wp-content/uploads/2025/08/21062646/limited-customs-g19-08-2025-300x300.jpg)
![GLOCK 19 G19 Desert Sand *CA [Custom Build]](https://brassdepot.sfo3.cdn.digitaloceanspaces.com/wp-content/uploads/2024/09/21041131/desert-sand-g19-ca-300x300.jpg)

Reviews
There are no reviews yet.