EOTECH G33 MAGNIFIER NO MOUNT BLK
$533.99
36 in stock
The G33 Magnifier is the selected magnifier of USSOCOM and is compact and lightweight. The mount provides fast transitioning from 3X to 1X and the optic offers tool-free vertical and horizontal adjustments larger field-of-view and an adjustable diopter for improved precise focusing. The G33 works with all EOTECH HWS models. - Included in the box: - G33 Magnifier - Switch-to-Side Mounting System - Operator Manual - Warranty Card - Protective Case - Compatible with all HWS Models - L X W X H 4.4 x 2.2 x 3.3 (113 x 55.9 x 73.7 mm) - Weight 10.6 oz (300 g) - Water Resistant 33ft. (10 m) depth - Operating Temperature -40°F to 140°F (-40°C to 60°C) - Fixed Magnification 3X - Eye Relief 2.2 (55.9mm) - Field-Of-View 7.3° - Sealing Fog Resistant Internal Optics - Country of Origin Assembled in USA
Additional information
| upc | 672294300502 |
|---|---|
| Manufacturer | EOTech |
| Manufacturer Part Number | G33.NM |
| color | Black |
| Eye Relief | 2.20" |
| Length | 3.90" |
| Magnification | 3x |
| model | G33 |
| Mount | 3x |
| Objective Size | 30mm |
| power | 3X |
| Product Type | Magnifier |
You must be logged in to post a review.











Reviews
There are no reviews yet.